Z ako zádušník brečtanovitý

Glechoma hederacea L.
Keď sa prechádzam jarnou lúkou a z diaľky zazriem hustý koberec fialových kvetov, srdce mi poskočí podobne, podobne, ako keď zočím materinu dúšku. Nenápadný fialový kvietok so zaujímavou vôňou si možno na prvý, druhý či tretí pohľad ani nevšimnete. Všimnú si ho však pestovatelia anglických záhrad, ktorí ho nemajú vraj v láske a nazývajú ho „pupenec“.

Je účinnou, výživnou a zároveň chutnou bylinkou.

Nie, nie je to burina. Ani pŕhľava, ani hluchavka, ani zbehovec. Vonia ako mäta zmiešaná so šalviou a s „buketom“ materinej dúšky, chutí tak trocha pikantne, ale princezná to nie je – jasný pane:) Je to zádušník brečtanovitý, v súčasnosti dosť zabudnutá bylinka, no jeho liečivé účinky využívali už naši predkovia v minulosti. Používal sa najmä na liečenie prieduškovej astmy (záduchu), odkiaľ je odvodený aj jeho názov.

Zádušník vonia ako mäta zmiešaná so šalviou a s „buketom“ materinej dúšky, pričom chutí tak trocha pikantne.


Výskyt a zber
Zádušník je nenápadná, plazivá rastlinka kvitnúca na fialovo a môžete si ľahko pomýliť so zbehovcom plazyým, s hluchavkou purporovou alebo škvrnitou (patrí totiž do čeľade hluchavkovitých), keď nekvitne, tak s prhľavou. Rastú totiž v podobnom čase. Spoľahlivým spoznávacím znakom je jeho vôňa a srdcovitý tvar lístkov. Čo som spozorovala je fakt, že zádušník môže byť úplne prízemný, ale môže mať aj formu krásnej vysokej cca 20cm rastlinky (hlavne v tôňach a na krajoch lesa). Zbierame ho v období od apríla do júna a to vždy opatrne, aby sme nevytrhli korienky, pretože zádušník nie je hlboko zakorenený.

Zádušník (úplne dole), rašiaca pŕhľava (naľavo v strede) a hluchavka škvrnitá (úplne hore) pekne pokope:)

Účinné látky

Obsahuje najmä triesloviny, ďalej horčiny, súborne nazý­vané glechomín, silicu, cholín, organické kyseliny a minerálne soli. 

Liečivé účinky
Je výborným pomocníkom pri:

  • respiračných ochoreniach (zápaly horných dýchacích ciest a chronická bronchitída)
  • ťažkostiach žalúdka a čriev ( hnačka)
  • problémoch s obličkami, zápale močových ciest a mechúra
  • chorobách ústnej dutiny (kloktadlo)
  • ekzémoch a kožných vyrážkach (v minulosti sa používal na omývanie hnisavých rán)
Zádušník je vynikajúci do čajových zmesí proti kašľu (napr. s prvosienkou jarnou)

Zo zádušníka som sa tento rok rozhodla spraviť klasický sirup (podľa receptu na bazový sirup mojej starkej Júlie, ktorý nájdete v eBooku Jarné bylinky vhodné pre deti, ktorý si môžete stiahnuť zadarmo). A spravila som dobre, je naozaj vynikajúci:)

Recept na jednoduchý a pritom veľmi chutný sirup nájdete tu.

Lahodný sirup zo zádušníka.

Zádúšník v kuchyni

Mne veľmi chutí, nielen preto, že je osviežujúci, mierne horkastý s akcentom mäty, ale jeho mladé listy obsahujú veľa vitamínov a priaznivo vplýva na tráviacu sústavu (pomáha pri nadúvani a poruchách trávenia). Zlepšuje látkovú výmenu a je vhodným a krásnym doplnkom jarných polievok či šalátov. Ak ho použijete všade tak, kde by ste inak bez problémov použili dobre známu petržlenovú vňatku – nič neoľutujete.
Zo zádušníka si môžete pripraviť napríklad :

  • samozrejmosťou je čaj ( 1 ČL sušeného kvetu na 100ml)
  • pesto
  • bylinkové maslo
  • posypať polievky
  • pridať do omelety, smoothie alebo jarného šalátu
  • okoreniť bravčové mäso alebo pridať do fašírky
Polievka z medvedieho cesnaku, okorenená a ozdobená zádušníkom.
Cestoviny s hráškom, panenkou, medvedím cesnakom a zádušníkom. Dozdobený sedmokráskou:)
Ranný zber a prírpava na Zelený štvrtok 🙂 Pŕhľava, zádušník, žerušnica a zopár jahodových listov. Výborná zmeska na detoxikačný čajík, jarný šalát, polievku, bylinkové maslo či dochutenie mäsa…


Keď idem do prírody okamžite zapínam všetky svoje receptory a chcem vedieť o bylinkách, stromoch, živočíchoch viac. Ako FYTOMAMA som pragmatická, rada trávim čas v prírode s rodinou a užívam dary prírody s láskou a úctou. Pre budúce maminky a dojčiace maminky som vytvorila kompletného bylinkového sprievodcu: eBook Bylinky vhodné pre tehotné a dojčiace ženy