Prírodný bio repelent

Jarný a jesenný "must have"  - BIO repelent na báze byliniek a aromatických olejov, ktoré prirodzene odpudzujú hmyz. Koncentrácie éterických olejov v repelente nie sú vo vysoké a preto ho Vaše FytoDrobce môžu používať už od 1,5 roka. No a Vy samozrejme tiež:)

UPOZORNENIE: Keďze je účinnosť repelentu postavená na báze aromatických olejov, odporúčame minimálne každé 2 hodiny pokožku/oblečenie prestriekať.

PS: Vedeli ste, že najčastejšie sa vyskytujúcou látkou v repelentoch na našom trhu je napr. látka ICARIDIN, permetín alebo DEET (v koncentráciách 7-30%), ktorý patrí medzi mierne pesticídy a nemal by sa používať v blízkosti zdrojov vody, keďže je toxický pre niektoré ryby?  Tieto látky nájdete  napr. v prípravkoch OFF, ANTI-MOSKYTO, Predator...

Môj príbeh : Prekonala som II štádium Lymskej boreliózy...

Možno práve moja osobná skúsenosť ma priviedla na myšlienku vyrábať vlastný bylinkový repelent. Nechcem si totiž túto cestu zopakovať a chcem od toho uchrániť aj mojích drobcov...

Niektoré dni nám utkvejú v pamäti. Zvyčajne sú to tie najšťastnejšie, najtragickejšie alebo tie obyčajne zvláštne. Ani ja nezabudnem na ten deň, ktorý na dobrý rok zmenil môj život. Na to, akú paseku s naším organizmom dokáže borelióza spraviť sa o nej dosť málo píše.

NEVINNÉ UŠTIPNUTIE (I štádium)
Bol jún 2010 a ja som si s kamarátmi bola zahrať tenis. Presne si pamätám, ako ma niečo uštiplo do nohy. Nie, nebol to kliešť, myslím, že to bol ovad. Ako veľa veciam (aj tým "z hora" dobre mieneným) som nevenovala štípancu pozornosť. Keď sa vytvorilo prstencové sfarbenie kože (Erythema migrans), tak som s miernou obavou išla ku kožnej lekárke, ktorá ma uistila, že keď som nemala kliešťa, tak to nemôže byť borelióza. Pre istotu mi nasadila ATB (3 dňové - čo bolo nepostačujúce). Na krvné testy ma poslať nemohla, nakoľko prvé štádiá sú ťažko zachytiteľné a krvné testy skôr ako 6 týždňov po nákaze budú negatívne i keď už borélie v tele máte.

ŽIVOT IŠIEL ĎALEJ
Ono je to tak, aj keď tušíme, že niečo nie je kosher, potláčame v sebe 6ty i 7mi zmysel a "ideme si svoje". Borélie sa na rozdiel od bežných baktérii množia veľmi pomaly, preto máva choroba často pozvoľný a veľmi nenápadný priebeh. A tak som leto strávila lietaním po lúkach a svete, nič netušiac, že borelióza sa zatiaľ ako taká malá špirála zavŕtala do môjho organizmu. Ochorenie totiž spôsobujú baktérie rodu Borrelia, ktoré sa zaraďujú medzi tzv. spirochéty, mikroorganizmy špirálovitého tvaru pohybujúce sa pomocou bičíkov. 

NEZNESITEĽNÁ ÚNAVA & BOLESTI (II štádium)
 Na jeseň som začala pociťovať neznesiteľnú únavu, bolesti svalov a kĺbov. Mávala som zvýšenú teplotu, bolestii hlavy, pocity tuhnutia šije, tŕpnutie končatín a chrbta. Nohy ma prestali poslúchať a každý krok mi spôsoboval bolesť. Stále som si myslela, že to sú stavy po očkovaní, keďze som sa bola preočkovávať po 10 rokoch. Na kontrole u doktorky som jej ale spomenula tieto stavy a tak si to moja dr. dala dokopy a spravila mi testy na boreliózu. A bum, bolo to tam! V tomto štádiu už boli borélie rozšírené v tele a imunitný systém ani predchádzajúca liečba si s infekciou nedokázala poradiť.

LIEČBA LYMSKEJ BORELIÓZY
Ihneď som kontaktovala jedinú špecialistku na boreliózu v celej republike. Bolo to v hodine dvanástej. Pri správnej a dostatočne dlhej liečbe je ešte možné dostať ochorenie pod kontrolu a to sa mi aj podarilo. 3 mesiace som brala trojkombináciu ATB (ak si dobre spomínam tak to bol DOXYCYCLINE,AMOXICILIN a KLARITROMYCÍN). 3 mesiace ATB zanechá na Vašom organizme stopu. Bolo mi zle, stále som vracala a po ukončení liečby som bola ešte rok veľmi chorľavá a slabá.

ŠŤASTNÝ KONIEC?
Môj príbeh mal štastný koniec, ale prešla som si náročnou liečbou. Našťastie som vtedy nebola tehotná (btw. o Bylinkách pre tehotné a dojčiace maminky sa dozviete tu), alebo sa nemusela starať o svoje drobce. Nie každý má to šťastie a na ochorenie po celý život nepríde. Borélia môže rozbehnúť autoimunitné ochorenie, môžu vzniknút bolestivé neuropatie, chronický zápal mozgu, ktorý nakoniec vedie k nefunkčnej krátkodobej pamäti, poruchám sústredenia a orientácie v priestore...

No a aké je ponaučenie? Pre mňa jednoznačne  dve veci: používaj repelent & nepodceňuj signály svojho tela!

PS: Je nutné mať na pamäti, že proti kliešťom je dobré chrániť aj našich miláčikov, ktorí potom môžu kliešť priniesť do našich domovov. A tak som trocha zaexperimentovala s repelentom pre psíky a vyšlo to! Už dva roky používame na nášho útulkáča repelent z lastovičníka. Recept na fytorepelent pre domáce zvieratá nájdete nájdete tu.

 

Po vyliečení už používam repelent aj v mestkom parku & nepodceňujem signály svojho tela!
Erythema migrans vzniká hneď po uštipnutí
Rod Ixodes je najpočetnejší, pričom najnebezpečnejší pre ľudí a zvieratá je kliešť obyčajný (Ixodes ricinus).
Baktéria špirálovitého tvaru Borrelia burgdorferi
Na nášho psíka Elu používame domáci repelent z lastovičníka.

RECENZIE NA REPELENT

"S týmto fytorepelentom úspešne odolávame kliešťom už 3 roky, a to chodíme do prírody viac než dosť. Dvaja dospeláci, tri deti, počet kliešťov nula. Účinnosť 100%."
Silvia Kassováinterná lekárka a maminka na MD
"Pre celú rodinu používame už tretí rok prírodný repelent od šikovných žien z FYTOMAMY. Za tento čas sme mali kliešťa 2x, vtedy, keď sme sa zabudli narepelentovať, preto môžem len a len odporúčať. "
Mária Bohunčákoválekárka a maminka na MD
" Repelent od Fytomamy je každoročný “must have”! Doteraz nás kliešte obchádzali, verím, že to tak bude aj tento rok. Navyše má peknú vôňu, deťom nesmrdí, sami si ho pýtajú."
Mária Uhrinová Matušicovápediatrička a maminka na MD
„Repelent od Fytomamiek je naša výbava už 3 rok. Učinný, voňavý a hlavne prírodný a veľké plus už 3rok v tej istej fľaške!“
Barbora Holákovádetská psychologička a maminka na MD
"Bio repelent od šikovných žienok z Fytomama je v sezóne kliešťov každodenným spoločníkom mojej rodiny už tretí rok. Kedže naša záhrada je pre kliešte rajom, 100%nú účinnosť repelentu možem z vlastnej skúsenosti len potvrdiť. Pridanou hodnotou je aj krásna vôňa éterických olejov a byliniek, z ktorých je repelent vyrobený. "
Simona Ihringovákulturologička a maminka na MD

Čo ste o kliešťoch a chorobách nimi spôsobených nevedeli...

....ale mohli by ste vedieť.

Kliešťová encefalitída

Je vírusový zápal mozgu - je možné sa proti nej zaočkovať. Najviac zaevidovaných prípadov tejto choroby je v Banskobystrickom kraji. Pôvodcom nákazy je vírus kliešťovej encefalitídy, ktorý sa do organizmu najčastejšie dostane po prisatí infikovaného kliešťa alebo konzumáciou tepelne nespracovaného mlieka od infikovaných oviec, kráv a kôz.

Erlichióza a babezióza

Tieto dve choroby postihujú našich domácich miláčikov. Erlichióza sa prejavuje apatiou, horúčkou, nechutenstvom.,atď...Babezióza napáda najmä erytrocyty /červené krvinky/, kde sa aj rozmnožuje. Táto choroba prebieha akútne a môže mať až fatálne následky.

Lympská borelióza

Je infekčné bakteriálne ochorenie (spirochéta Borellia burgdorferi), ktoré postihuje celý organizmus. Nie je možné sa proti nemu očkovať. Prenáša sa kliešťami (Ixodes). Prvé štádiá sú ťažko zachytiteľné. Krvné testy skôr ako 6 týždňov po nákaze budú negatívne i keď už borélie v tele máte.

Kliešte na Slovensku

Na Slovensku sa s kliešťami stretneme počas celého roka - dokonca aj v zime. Kliešť lesostepný je aktívny od októbra do mája. Naše najväčšie kliešte sú rodu Dermacentor, slovensky pijak (nebezpečný pre psíky) - a tieto sa prebúdzajú na jar a na jeseň.

S bahniatkami sa prebúdzaju aj kliešte

Je to dobrá pomôcka prírody. Akonáhle sa rozvinú bahniatka, klešte obyčajné začínajú mať svoju siestu. (cca 5-7 stupňov Celzia)- Najviac ich je v máji a júni a ak vydrží Medardova kvapka 40 dní, tak aj do konca júla. A naopak, keď začínajú kvitnúť agáty, odoberajú sa pijaky (nebezpečné pre psíky) na letný spánok a psíčkari si môžu vydýchnuť.

S horúčavami kliešte idú spať

Keď nastúpia letné suchá a horúčavy, tak v južných teplých oblastiach Slovenska tento kliešť zalezie do zeme a utlmí svoj vývin, ide spať.

FytoMama repelent je čistá láska -  k prírode, sebe i naším deťom...

Fytomamy Janka & Monika & Paulínka
  • 1 dcl repelentu v sklenom rozprašovači = 5,50 EUR

  • 1 dcl náhradnej náplne * = 4,50 EUR

  • + poštovné a balné

*Naše repelenty sa snažíme baliť v upcyklovaných sklených obaloch (zaváraninové poháriky, fľaštičky z kozmetiky, atď..).