Plantago lanceolata L.
Keď som bola malá, tak som sa hrávala s kvetmi skorocelu „bábkové divadielko“. Ich kvety mi totiž pripomínali hlavu „Raťafáka plachtu“. Dnes už nechápem tieto asociácie a neviem či je to dobre, alebo zle 🙂 Každopádne, dnes skorocel vnímam ako základ mojej lekárničky a nenápadnú skromnú a zázračnú rastlinku. Bylinku radím medzi Jarné bylinky vhodné pre deti, o ktorých píšem viac aj v mojom eBooku, ktorý si môžete stiahnuť TU zadarmo.
Liečivé vlastnosti
Plantago pochádza z latinského slova planta, čo znamená „mladá rastlina“ alebo „chodidlo nohy“. Lanceolata pochádza z latinského výrazu pre kopiju, a zvyčajne sa používa na označenie druhu s úzkymi listami, ktoré sa zužujú k bodu na jednom konci. Skorocel obsahuje takú kombináciu slizov a saponínov, ktoré pôsobia predovšetkým na priedušky na utíšenie kašľa ( hlavne na tzv. záchvatový kašeľ – pôsobí ako tzv. antitusikum). Tým, že nemá žiadne vedľajšie účinky je vhodný pre deti. Čerstvo vylisovaná šťava čistí krv a pomáha pri žalúdočných a črevných ťažkostiach, čerstvo rozdrvené listy sa prikladajú po uštipnutí hmyzom. Okrem listov môžeme zbierať aj semená skorocelu, keďže sú bohaté na vlákninu. Môžu sa užívať ako účinné a neškodné preháňadlo, ich sliz pomáha znižovať cholesterol. Skorocelová šťava sa používa pri zápaloch mandlí, na kloktanie a vyplachovanie očí.
Zber
Zbierame listy ( koniec mája a v priebehu leta), ktoré sa sušia v tenkých vrstvách v tieni alebo v sušiarenských zariadeniach pri teplotách do 40 °C. Listy nesmú zhnednúť.
Účinné látky v bylinke
Skorocel obsahuje až 2% glykozidu aukubínu, horčinu, ktorá sa zaraďuje medzi krv čistiace drogy. Ďalej obsahuje flavonoidy, enzýmy, saponíny, triesloviny, kyseliny kremičitú a askorbovú, ďalej vitamín C, silice, labenzým, pektínové látky a soli vápnika a draslíka.
Zaujímavosti
Objavitelia Ameriky si priniesli so sebou aj skorocel. Indiáni ho nazvali „stopa bieleho muža“, pretože lepkavé semená skorocelu sa roznášali na topánach po celej krajine a zakrátko rástol všade.
RECEPT NA SKOROCELOVÝ SIRUP PROTI KAŠĽU PRE DETI
Skorocelové listy vrstvíme do pohára ľubovoľnej veľkosti spolu s trstinovým cukrom. Na druhý deň skorocel pustí šťavu a pohár je treba doplniť novými listami. Tento postup opakujte aspoň tri dni. Sirup sa robí presne tak isto ako môj obľúbený sirup, ktorý som nazvala Hájnikova žena – sirup zo smrekových výhonkov.
Potom pohár uložím na miesto s konštantnou teplotou aspoň na 1 mesiac (občas prevrátim pohár), Potom obsah prelisujem, sirup prevarím pri teplote aspoň 70 stupňov Celzia a prelejem do malých fľaštičiek.
Okrem toho, že sirup je naozajstný protikašľový zázrak vhodný aj pre drobce, tak je zbieranie výhonkov celkom zábava a môžete do zberu zapojiť aj Vaše detičky. A ak máte pochybnosti, aké bylinky sú dobré pre Vaše drobce, nech sa páči, stiahnite si môj eBook o Jarných bylinkách vhodných pre deti celkom zadarmo!