M ako medvedí cesnak

Už koncom marca sa vydávam na dobrodružstvá v podobe honby za medvedím cesnakom. Je to ten najkrajší výlet, ktorým zároveň aj oslavujeme príchod jari.
Ja osobne som dlho medvedí cesnak považovala za nedosiahnuteľnú métu v rámci mojej zberateľskej praxe, nevedela som totiž, kde ho hľadať. Vždy som obdivovala tetušky na trhu ako predávajú úhľadné kytičky medvedieho cesnaku. Ako to len robia, kde sa medvedí cesnak skrýva? A potom, keď som ho konečne našla, tvárila som sa, akoby som objavila ložisko zlata na Klondiku!

ETYMOLÓGIA NÁZVU
Prečo sa teda medvedí cesnak volá práve medvedí? Hovorí sa, že keď sa medvedie prebudia zo zimného spánku, tak prvé čo skonzumujú sú práve rašiace lístky zeleného cesnaku a jeho cibuľky. Naši predkovia múdro odpozorovali, že čo nemôže ublížiť zvieratám, neublíži ani nám, a tak sa medvedí cesnak stal súčasťou našich jedálničkou, očistných kúr a kulinárskych špecialít. Ide o trvácu bylinu z čeľade amarylkovitých, ktorá je blízko príbuzná s pestovaným cesnakom kuchynským, cibuľou, pažítkou a pórom.

Cesnak medvedí, latinsky Allium ursinum,  je liečivá rastlina z čeľade cesnakovité. Jeho anglický názov je Ramson. Ľudové názvy: medvedí lenek alebo divý cesnak. Ja hovorím, že medvedí cesnak má medvediu silu, väčšinou sa ho každú jar prejem, takže s jeho konzumáciou opatrne.

POZNÁVACIE ZNAKY

Ide o zelenú prízemnú bylinu. Väčšinou sa vyskytuje húfne a pokrýva veľké plochy v lese. Dosahuje výšku 10-45 cm. Široké zelené listy sú 10-12 cm dlhé a 2-5 cm široké s malou cibuľkou. Typickým znakom je cesnaková vôňa.

!!!Pri zbieraní nechajme na každej rastlinke aspoň dva listy, aby mala šancu uložiť do cibuliek dostatok živín do ďalšej jari.

Bystrické fytomamy na výlete za medvedím cesnakom.

POZOR: Zámena medvedieho cesnaku s konvalinkou

Knihy o bylinkách veľmi často upozorňujú na podobnosť medvedieho cesnaku a konvalinky. Konvalinka, táto krásne voňajúca rastlinka sa nazýva aj „májová ľalia“ ajej názov sa dá preložiť aj „návrat ku šťastiu“, symbolizuje čistotu, šťastie a pokoru. Okrem toho obsahuje aj  jedy, ktoré patria k tým najprudším. Obsahuje látky podobné digitalisu, ktoré môžu ovplyvniť činnosť srdca. Taký malá hra matky prírody.
Konvalinka rastie v podobných lokalitách, no konvalinka začína kvitnúť od mája. Ako môžete vidieť na videu, listy konvalinky a medvedieho cesnaku sú naozaj na nerozoznanie, aj keď drobné vizuálne rozdiely tu sú. Napr. list konvalinky (naľavo) je lesklejší  pričom ako môžete vidieť na videu, jej listy sú lesklejšie, mierne hebkejšie a zadná strana žilky je na medveďom cesnaku je výraznejšia. Najspoľahlivejším znakom ako medvedí cesnak od konvalinky rozonať je ho pomrviť v rukách. Medvedí cesnak po takomto úkone vydá typicky cesnakovú vôňu, zatiaľ čo list konvalinky nie je aromatický. 
Hovorí sa, že zlé voľby robia dobré príbehy, ale pri konvalinke to radšej neskúšaj, preto ak si si nie istá, že je to medvedí cesnak, tak to radšej neriskuj.  

Na ľavej strane môžete vidieť list konvalinky a na pravej strane je list medviedieho cesnaku.

ÚČINNÉ LÁTKY

A – alicín( Alicín je látka, ktorá je zodpovedná za charakteristickú vôňu cesnaku. A práve vďaka nej má svoje vzácne antibakteriálne účinky) B – vitamín C vitamín
F flavonoidy( chránia bunky pred toxickým pôsobením škodlivých látok z vonkajšieho prostredia, ale aj proti tým, ktoré sa tvoria v tele) 

VYUŽITIE – ŽIVOT
Moja mnemotechnická pomôcka k medvediemu cesnaku je slovo ŽIVOT, keďze táto rastlinka má široké využitiek, ktoré do slova aj do písmena môže obohatiť náš život. Takže poďme nato písmenko po písmenku:

Ž – žalúdok ( vo farmácii sa používa ako žalúdočné a črevné dezinficiens, má antibakteriálne a protiplesňové vlastnosti. Je napríklad známe, že ničí väčšinu kmeňov zlatého stafyloka ako aj pleseň kandidu (Candida albicans). 
I – imunita /detox (
podporuje imunitný systém a ochranu zdravia, antispetické, antibakteriálne, antibiotické účinky – dezinfikuje vnútro aj vonkajšok nášho tela)
V – vyčistí pľúca a priedušky 
(výrazne znižuje negatívny vplyv nikotínu, čistí zahlienené pľúca a priedušky, celkovo zmierňuje dýchacie ťažkosti) O – obličky a močové cesty (vyčistí)
T – tlak (zvýšený krvný tlak)

Jarnú prírodu si užite spolu so svojimi drobcami. Je to pre nich zážitok, rovnako ako aj hravé spoznávanie byliniek. Viac o bylinkách vhodných pre deti sa dozviete aj v eBooku, ktorý si môžete stiahnuť zadarmo tu : https://fytomama.sk/ebook-zdarma/

SPRACOVANIE MEDVEDIEHO CESNAKU

Najlepším možným spracovaním je konzumácia za čestva – v jednoduchosti tkvie krása:) Táto bylinka totiž tepelnou úpravou stráca svoju silu. Najlepšie je využiť ho do šalátu, polievku, alebo ako prílohu k chlebíku s bryndzou či inou náterkou.


SKLADOVANIE MEDVEDIEHO CESNAKU

Najlepšie spravíte, ak si kytučku medvedieho cesnaku dáte do vázičky /pohára a tak medvedí cesnak skladujete. Môžete si ho aj zamraziť, ale tu stráca na sile a štruktúra po rozmrazení nie je vôbec vábna. Sušenie medvedieho cesnaku neodporúčam, nakoľko sušením stráca medvedí cesnak svoje účinné látky.

SPRACOVANIE MEDVEDIEHO CESNAKU

Spracovanie na studeno

Najlepší možný spôsob je spracovanie na studeno.

  • Nakrájam lístky na chlieb s bryndzou, maslom, údeným lososom, šunkou, vajíčkovou či rybacou pomazánkou
  • Nakrájam lístky do ľubovoľného šalátu (môj obľúbený je šalátik z bukových listov s prvosienkami)
  • Je výbornou prílohou k praženici
  • Naložím lístky to olivového oleja spolu s chilly papričkami
  • Spravím si pesto z medvedieho cesnaku
Šalátik z bukových listov s prvosienkami a fialkami. Jarný dressing z medvedieho cesnaku.

Tepelné spracovanie

Medvedí cesnak je výborný aj ako:

  • polievka (zmixovaná)
  • zmiešaný so špenátom
  • spolu s cestovanami – cestovina Aglio olio – mňam!
  • hodí sa k bravčovému či kuraciemu mäsu
Krémová polievka z medvedieho cesnaku s fialkami a prvosienkami.

Čo dodať? Už len famózny recept na pesto a polievočku z medvedieho cesnaku, ktorý nájdeš tu : /https://fytomama.sk/pesto-a-polievka-z-medvedieho-cesnaku/

Ďakujem, že ste vydržali až do konca tohto krátkeho článočku:) Dúfam, že sa vám podarí niečo dobré z medvedieho cesnaku vykúzliť a obohatiť tak svoj deň o daľšiu skúsenosť – a to je spracovanie darov prírody. Snáď sa vám podarí nájsť si čas na takéto drobné radosti a ozvláštnite si tak svoj deň. Pretože deň, ktorý Ti môže zmeniť život začína každé ráno:)

Keď idem do prírody okamžite zapínam všetky svoje receptory a chcem vedieť o bylinkách, stromoch, živočíchoch viac. Ako FYTOMAMA som pragmatická, rada trávim čas v prírode s rodinou a užívam dary prírody s láskou a úctou. Pre budúce maminky a dojčiace maminky som vytvorila kompletného bylinkového sprievodcu: eBook Bylinky vhodné pre tehotné a dojčiace ženy