RECEPT: Orgovánová relaxačná soľ do kúpeľa

Vždy keď kvitne orgován, cítim sa ako v tropickom raji. Orgován zapája naše zmysly – zrak, čuch a hmat. Je dokonalým fyto ópiatom, a ja by som jedného dňa chcela stráviť jeden celý deň pod orgovánom a čítať si básne Jána Smreka. Ale keď už nie je čas vysedávať pod orgovánom, tak ma napadlo zakonzervovať si pár orgovánových chvíľ do soli a užiť si orgovánové snenie vo vani.

Slečna Orgovánová si užíva orgován všetkými FytoZmyslami 🙂

Ono je to tak. Každý rok niečo skúšam z orgovánu, ale bezúspešne. Sirup z minulého roka bol horký ( zato Sirup zo zádušníka brečtanovitého sa vydaril bravúrne) , olej tiež lepšie znel ako vyzeral, či voňal. ( k výrobe oleja, ktorý sa vydaril si pozrite aj postup výroby Oleja z čerešňových kvetov) Zdá sa, že priznať fakt, že orgován je v konečnom dôsledku veľmi horký (vraj nie všetky druhy, ale ja som zatiaľ nenarazila na iný ako horký druh), nebude na škodu. 

Orgován (nárečovo: máj; lat. Syringa) je rod z čeľade olivovité (Oleaceae). Zástupcovia tohto rodu patria medzi najčastejšie vysádzané kvitnúce okrasné dreviny.

FAKTY O ORGOVÁNE

Orgován obsahuje echinakozid (vyskytuje sa napr. v echinacei) a tento je skvelý v boji proti baktériám. Jeho zloženie sa prekrýva vo viacerých latkách s eleuterokokom ostniným tzv.,,sibírskym ženšeňom“, ktorého liečivé účinky som mala možnosť zažiť na vlastnej koži. Každopádne orgován zvyšuje potenie, znižuje teploty, čistí krv, je protizápalový, protireumatický, fungistatický a podporuje imunitu. 

ČO TREBA UROBIŤ PRED SAMOTNOU VÝROBOU SOLI?

  1. Nezabudnite kvietky zbaviť stoniek a dobre ich usušiť. Pozrite si moje tipy na sušenie byliniek.

—————–RECEPT NA ORGOVÁNOVÚ RELAXAČNÚ SOĽ DO KÚPEĽA——-

  1. Soľ z mŕtveho mora/himalájska soľ
  2. Usušený orgován a iné kvietky podľa „lúčnej ponuky“  (sedmokrásky, kvety hluchavky bielej, purpurovej, kvety ruže, pivónie…)
  3. Esenciálne oleje ( ja plánujem pridať červený pomaranč)
Na výrobu soli potrebujete skutočne málo a poskytne Vám skutočné potešenie.

A postup je jednoduchý. Soľ spolu s bylinkami postupne vrstvite. V polovici vrstvenia pokvapkajte soľ esenciálnym olejom a pokračujte ďalej.

ORGOVANETTA!

K dokonalému výsledku už chýba len horúca voda,  pohárik suchého červeného a básne Jána Smreka.

Ján Smrek – Všetko biele 

Až umriem raz, nech je to v máji,
keď kvitne biely orgován.
Bo dnes som videl veniec- krásny!-
niesli ho, dvere dokorán,
a mňa ten veniec očaroval:
vznešený biely velikán,
v ňom orgován len samý biely
a pri ňom biely tulipán!

Paulínka nevydržala a namiešala si vlastnú verziu ORGOVANETY s čerstvými kvietkami 🙂
Keď idem do prírody okamžite zapínam všetky svoje receptory a chcem vedieť o bylinkách, stromoch, živočíchoch viac. Ako FYTOMAMA som pragmatická, rada trávim čas v prírode s rodinou a užívam dary prírody s láskou a úctou. Pre budúce maminky a dojčiace maminky som vytvorila kompletného bylinkového sprievodcu: eBook Bylinky vhodné pre tehotné a dojčiace ženy