Fyto repelent pre domáce zvieratá z lastovičníka

Ako sa postupne rozrastá naša rodinka, tak sa rozrastajú aj naše potreby a nároky na všetko, čím sme obklopení, ergo snažíme sa o čo najmenej chémie ( a toxických vzťahov:)) v našich životoch. A do tohto nášho nárokového „rádiusu“ prekvapivo spadol aj repelent pre nášho psíka.


Naša sučka Ela je ten najlepší útulkáčik na svete a zaslúži si „opateru a hýčkanie:P“. V byte je to pokojný leňochod, ležiaci a pozorujúci, či niekomu nespadne na zem nejaká klobáska a keď je von, stane sa z nej divá srnka trieliaca po lúkach a úprimne sa tešiaca z voľných priestranstiev!

Naša útulkáčka Ela, zvaná aj „ňufa“, „teleso“ a „savík“

Keďze chodíme veľa do prírody a ja mám za sebou druhé štádium boreliózy, tak našou povinnou výbavou je repelent, ktorý si sama vyrábam z rozmarínu a iných byliniek a éterických olejov. Tento rok som rozšírila svoje poznatky a zbierku aj o tinktúry, viac sa môžeš dočítať v mojom článku 8 zásad výroby tinktúry (+ recepty na výrobu žihľavovej a smrekovej tinktúry) Náš psík je teda vždy vybavený buď vodičkou alebo obojkom proti kliešťom. Odkedy máme malú dcérku, ktorá neustále hladká psíka v miestach, kde „pôsobí“ repelent, zamýšľam sa nad prírodnou alternatívou repelentu pre psíky.

Zbiera sa kvitnúca vňať. Čerstvá droga má po rozdrevení horkastý, až narkotický pach a ostrú horkú chuť.

Minulý rok som čítala v jednom článku o repelente rybárov, ktorý nepôsobí na báze aromatických olejov ( tea tree, rozmarín, citronella, klinček) či alkoholu, ktoré by mohli psíkovi prekážať. Repelent z lastovičníka väčšieho teda presne spĺňal to, čo by som od repelentu pre domácich miláčikov očakávala a tak som sa pustila do jeho výroby aj pre nášho psíka. Lastovičník je bezpečný na vonkajšie použitie (má antimikrobiálne a antimykotické účinky) a odpudzuje hlavne kliešte. 

Lastovičník väčší (Chelidonium majus) má antimikrobiálne a antimykotické účinky, preto je vhodný na vonkajšie použitie, najmä pri chronických ekzémoch.

Lastovičník väčší (Chelidonium majus) ma dlhú históriu liečebného použitia, ktorá sa datuje až do staroveku a v tradičnej čínskej medicíne sa stále objavuje. Obsahuje početné množstvo alkaloidov (najvýznamnejší je chelidonín, ktorého účinok sa podobá účinku morfínu, kyselinu chelidónovú aj proteolytický enzým)ako aj deriváty kyseliny kávovej. Jeho žlto-oranžové mlieko sa používa v ľudovom liečiteľstve na odstraňovanie bradavíc, pretože má leptavé účinky. Na kliešte a parazity má vraj odpudzujúce účinky. Dokonca sa používa ako podporná liečba pri onkologických ochoreniach. 

UPOZORNENIE: Lastovičník je pri vyššom požití jedovatá bylina, preto som pri ňom veľmi opatrná a užívam ho vždy len na vonkajšie použitie.

Zo stonky a z podzemku po narezaní vyteká typická oranžovo-žltá hustá šťava.

—————————————————RECEPT—————————————————–

Tu je recept skúsených rybárov na výrobu repelentu proti kliešťom a komárom z lastovičníka:

1. Nazbierajte si dostatočné množstvo lastovičníka.
2. Tento nasekajte nadrobno a naložte do pol litrového skleného pohára (pomer 1:3 hmotnosti rastliny k objemu oleja).
3. Zalejte ho slnečnicovým olejom, ja na vrch položím kamienok, aby boli všetky časti ponorené do oleja. 4. Nechajte odstáť/macerovať na slnku 2-3 týždňe.
5. Olej preceďte cez gázu do tmavého skla a skladujte v chlade.

Po tom, čo bylinku naložím do pohára, zalejem ju dostatočným množstvom oleja a „zaťažím“ kameňom


Vždy pre prechádzkou plánujem pravidelne potrieť bruško a labky trochou oleja. Uvidím a zdokumentujem výsledky po  tomto lete. 

Keď idem do prírody okamžite zapínam všetky svoje receptory a chcem vedieť o bylinkách, stromoch, živočíchoch viac. Ako FYTOMAMA som pragmatická, rada trávim čas v prírode s rodinou a užívam dary prírody s láskou a úctou. Pre budúce maminky a dojčiace maminky som vytvorila kompletného bylinkového sprievodcu: eBook Bylinky vhodné pre tehotné a dojčiace ženy