Brezová voda

Brezová voda (miazga) je voda, ktorú si tento vznešený strom na jar filtruje cez svoje korene a obohacuje ju o rôzne živiny. Breza vodu vháňa do svojich pukov, aby sa mohli vytvoriť listy. Je to živá voda jari, dar prírody v časoch, kedy aj naše telo potrebuje povzbudiť a duša pohladiť.

Breza je stromom ochrany, ktorej vládla rímska bohyňa Venuša.

V minulosti sa verilo, že kolíska či hračka vyrobená z brezového dreva ochráni dieťa pred zlom. Takže nie milí moji, brezová voda nie je  žiadna drahá  fancy BIO vychytávka influencerov (takto znela moja odpoveď známym, ktorí ohrnuli nos nad tým, keď som im ponúkla pohár vody), poznali ju naši predkovia, o čom svedčí aj známa ľudová pesnička:

Z brezového dreva voda kvapká, napiže sa, Katka, Katulienka, Katka, veď je sladká.

Už som sa napila, už mi je dosť, ďakujem ti, milý, frajer môj úprimný za úctivosť.

Zbieranie brezovej vody je v Rusku ( Beryozovy Sok), Ukrajine,  pobaltských krajinách či Fínsku stále tradičnou činnosťou. Moji priatelia z Fínska prechovávajú k breze priam posvätnú úctu a veľa ma o nej naučili. Z brezovej vody si vyrábajú pivo či víno, vyrábajú múku z vnútornej kôry,  mladé lístky brezy jedia ako čipsy ( lístky sú močopudné, očisťujúce, detoxikačné, protizápalové, analgetické, antiseptické), vyrábajú mydlo z brezových listov (obsahuje saponín) a samozrejme ma naučili stavať pravú fínsku saunu v prírode a šľahať sa brezovou metličkouJ Od mojich fínskych priateľov som ako darček dostala aj čagu (ryšavec šikmý) – hubu, ktorá rastie na breze podporuje imunitu a je mimoriadne liečivá. 

Liečivá huba chaga (čaga) – ryšavec šikmý.

Minulý rok som bola posadnutá témou Jarné bylinky vhodné pre deti (eBook si môžete zadarmo stiahnuť tu) Tento rok som si zber brezovej vody prvý krát vyskúšala aj ja a poviem vám, je to krásne jarné dobrodružstvo, za ktoré som nesmierne vďačná v korona časoch . A tu sú moje tipy na zber brezovej vody. Pred zberom dodržte prosím tieto pravidlá:

1. Vodu zbierajte len v období od polovice marca do začiatku apríla ( cca 20 dní v roku).

2. Stromy si vyberajte intuitívne a nezabudnite sa im poďakovať za ich dary.

3. Nevyberajte si mladé stromčeky, ale staršie s hrubším kmeňom. 

4. Skúste si vybrať brezy na slnečných lúkach/miestach.

Postup pri odbere brezovej vody

1. Opatrne navŕtajte vŕtačkou dierku do stromu. Musíte prejsť cez niekoľko vrstiev kôry a spraviť aspoň 3-4 cm dierku.

Vŕtačkou som opatrne navŕtala cca 3-4cm hlbokú dierku.

2. Zo stromu by mala začať vytekať mierne zakalená voda. Mne sa to podarilo až pri druhom stromčeku. Prvú dierku som okamžite zacelila včelárskym voskom na štiepenie stromčekov.

Každú navŕtanú dierku, z ktorej neprúdila voda/miazga sme opatrne zacelili štepárskym voskom.

3.  Moji priatelia  (ani naši predkovia) logicky nenosia a nenosili do lesa vŕtačku J- takže robia zárez v tvare V. Na toto som si netrúfala. Ale skúsiť to môžete.
4. Do dierky opatrne vložte železnú trubičku ( mne fungoval aj konárik, po ktorom stekala voda do fľaše)

Fľašku som prilepila lepiacou páskou, ktorú som zrecyklovala niekoľkokrát.

5. Pod železnú trubičku som uviazala fľašu. Použila som lepiacu pásku, na čo som nie veľmi pyšná, ale špagátikom mi to bohužiaľ nešlo. A tak som recyklovala kúsok pásky na niekoľko krát.

6. Po cca 2 hodinkách bola fľaša plná ( stromček vyprodukuje cca 5l vody denne). Keďže pretekala, tak som pod ňu postavila veľký pohár.

Pod fľašku som ešte postavila pohár, aby som zachytila pretekajúcu vodu.

7. Na druhý deň boli fľaša aj pohár plné. Na konárikoch sme našli sladučké cencúle z brezovej vody, ktoré zašmakovali hlavne Paulínke.

8. V pohári bolo veľa mušiek, preto pre budúcnosť by som pohár prekryla gázou, aby som zabránila hmyzovej príchuti. 

Z plného pohára sladučkej brezovej vody mala radosť celá rodina!


9. Po tom, čo sme „úrodu“  pozbierali sme dierku zacelili štepárskym voskom a poďakovali breze za túto živú vodu.

Navŕtanú dierku spoločne zaceľujeme štepárskym voskom.

Fakty o brezovej vode.

Má regenerujúce, omladzujúce a očisťujúce účinky. Naši predkovia ju používali na liečbu ochorenia pľúc, obličiek, artritídu, reumatizmus, obličkové kamene, skorbut a dnu. Z brezovej vody sa robia regeneračné šampóny na vlasy. Jeden taký si vyrábam aj ja. Postup na výrobu regeneračného výluhu nájdete tu.
Je bohatá na cukry, proteíny, aminokyseliny a enzýmy –  všetky kľúčové prvky, ktoré nám dopomáhajú k tomu, aby sme boli „fit“. Ďalej obsahuje minerály, vitamíny (najmä C a B), antioxidanty, organické kyseliny, 17 aminokyselín a makroživiny ako vápnik, železo, fosfor, horčík, draslík v ľahko vstrebateľnej forme. 

Čo sa dá robiť z brezovej vody?

1. Kúra z brezovej vody. 
Brezová voda vydrží v nekonzervovanom stave cca 4-6 dní a ja ju plánujem piť, nakoľko som po tejto zime poriadne vysilená.

2. Šampón z brezovej vody Po umytí vlasov naším BIO FytoMama šampónom sme si vlasy s Paulínkou opláchli brezovou vodou. „My zato stojíme!“ Jo, o mojom super truper odvare (ktorý naozaj funguje!) pre vyšklabané vlasy si môžete prešítať aj tu.

3. Víno z brezovej vody Toto bude moja prvá vinárska prvotina! Do 1 litra vody som dala 20dkg hroznového cukru a 1 dcl bieleho vínka. Nuž, hovorí sa, že kto neexperimentuje, nežije, že áno? Dám vedieť o 4 týždne. Dúfam, ak (bez predsudkov) prežijem 😛 …

A čo viac dodať k tomuto magickému stromu, ktorý učaroval od východu až po západ? Už len výňatok z nádhernej básničky „Brezy“ od  Roberta Frosta, amerického básnika:

„I’d like to go by climbing a birch tree, And climb black branches up a snow-white trunk Toward heaven, till the tree could bear no more, But dipped its top and set me down again. That would be good both going and coming back. One could do worse than be a swinger of birches.“

A keďže sa blíži jar, tak recepty, rady tipy a triky ako zbierať jarné bylinky sa dozviete aj v mojom eBooku Jarné bylinky vhodné pre deti, ktorý si môžete stiahnuť celkom zadarmo.:)

Nezabudnite si prečítať ani o iných jarných bylinkách v mojom blogu, ako napr. taký podbeľ, skorocel kopijovitý alebo medvedí cesnak.

Keď idem do prírody okamžite zapínam všetky svoje receptory a chcem vedieť o bylinkách, stromoch, živočíchoch viac. Ako FYTOMAMA som pragmatická, rada trávim čas v prírode s rodinou a užívam dary prírody s láskou a úctou. Pre budúce maminky a dojčiace maminky som vytvorila kompletného bylinkového sprievodcu: eBook Bylinky vhodné pre tehotné a dojčiace ženy