P ako Podbeľ lekársky

Vždy keď sa objaví podbeľ, viem, že už som „za vodou“. Rozumej, prežila som zimu – je tu jar! Poskočím si ako Otík z filmu Vesničko má stredisková, „odšklbnem“ strapatú hlávku a voniam ju! Ľudovo sa podbeľ nazýva aj matkino líčko. Viem už prečo. Už odmalička ma táto rastlinka magicky priťahovala, ale vraj aj Hippokrata, ktorý ním vraj tíšil suchý kašeľ. Iste aj on popri zložení textu prísahy pre lekárov „čuchal“ podbeľ 🙂

Tussilago farfara L.

Liečivé vlastnosti

Gréci a Rimania volali podbeľ „kašľová rastlina“. Podľa mňa vonia podbeľ ako vyliešený kašeľ. A má to nejakú logiku, lebo sa využíva najmä pri chorobách dýchacích ciest, na zahlienené priedušky a pľúca. Čaj z podbeľa je dobrý aj pri bronchitíde, laryngitíde, čiernom kašli, zápaloch slizníc či horných dýchacích ciest.

Okrem toho je vhodný aj pri tráviacich ťažkostiach, upravuje látkový metabolizmus, na ťažko sa hojace rany, ekzémy, opuchliny, bolestivé reumatické miesta, pri zápale žíl a konečníka, na kloktanie pri paradentóze. Je to proste BOREC!

Zber

Podbeľ začína kvitnúť na prelome mesiaca Marec a Apríl. Z podbeľa zbieram len kvetné hlávky s kúskom stonku, niekto zbiera aj listy (to až koncom mája) Kvety zbieram najlepšie za slnečného dňa, keď sú otvorené a suším ich v rúre pri teplote do 40 °C. Kvet aj list by sa mal sušiť v tenkých vrstvách, aby nedochádzalo k zapareniu a tým znehodnoteniu sušenej drogy. Kvety si musia zachovať pôvodnú žltú farbu.

Účinné látky v bylinke

Podbeľ obsahuje sliz do 10%, inulín, triesloviny, flavonoidy, žlté farbivo xantofyl, stopy silice

Nazbierali sme skoro plný košík podbeľu! 🙂

Zaujímavosti

Podbeľ liečivý sa využíval tiež ako náhrada tabaku. Na fajčenie sa kedysi používali sušené listy tejto byliny.
Podľa miesta pôvodu sa môžu v podbeľových kvetoch a listoch nachádzať pyrolidizínové alkaloidy, ktoré majú hepatotoxické alebo karcinogénne účinky. Riziko sa zníži, ak sa nepodáva droga celom čerstvá, pretože sa skladovaním oslabuje tento účinok.

Recepty, rady tipy a triky ako podbeľ (a iné bylinky) zbierať sa dozviete aj v mojom eBooku Jarné bylinky vhodné pre deti, ktorý si môžete stiahnuť celkom zadarmo.:)


Keď idem do prírody okamžite zapínam všetky svoje receptory a chcem vedieť o bylinkách, stromoch, živočíchoch viac. Ako FYTOMAMA som pragmatická, rada trávim čas v prírode s rodinou a užívam dary prírody s láskou a úctou. Pre budúce maminky a dojčiace maminky som vytvorila kompletného bylinkového sprievodcu: eBook Bylinky vhodné pre tehotné a dojčiace ženy