Hájnikova žena – sirup zo smrekových výhonkov


„Pozdravujem vás, lesy, hory,
z tej duše pozdravujem vás!
Čo mrcha svet v nás skvári, zmorí,
zrak jeho urknul, zmámila
lož, ohlušila presila:
vy k žitiu privediete zas,
vy vzkriesite, vy zotavíte,
z jatrivých vyliečite rán….“


Keď som si asi tak pred 1450 rokmi na maturitnej otázke vytiahla tému : Poézia Pavla Országha- Hviezdoslava zatvárila som ohromene. Číslo 8. So zatajeným dychom som si išla robiť prípravu. Prišla ku mne učiteľka s obavou v hlase, že či som v poriadku. Áno, asi som čudná, pomyslela som si v tom momente. Túto otázku som si predsa v duchu želala, zbiflená veľkú časť jeho básničiek, obdivujúc jeho zmysel pre verše. Hovorí sa, že keď sa vesmír spojí…. tak aj prestanem písať mimo témy, že áno? 🙂

Ale uznajte, nie je toto krásny začiatok pre náš sirup? S poetickým názvom: Hájnikova žena. Jej meno je Hanka a je symbolom čistoty mysle, oddanosti a vnútornej sily. Presne tak, ako náš sirup!


Okrem toho, že sirup je naozajstný zázrak vhodný aj pre drobce, tak je zbieranie výhonkov celkom zábava a môžete do zberu zapojiť aj Vaše detičky. Ozaj, ak máte pochybnosti, aké bylinky sú dobré pre Vaše drobce, nech sa páči, stiahnite si môj eBookJarných bylinkách vhodných pre deti celkom zadarmo! Bon apetite:)

A načo je tento sirup dobrý?

  • rozpúšťa hlieny, uľahčuje vykašliavanie a uvoľnuje dýchacie cesty
  • zvyšuje imunitu (obsahuje veľké množstvo vitamínu C)
  • zmierňuje reumu, tíši bolesti končatín a svalov
  • podporuje prekrvenie kože

Dávkovanie

V prípade akútnych ochorení dýchacích ciest (prechladnutie, kašeľ, priedušky) – 1 čajová lyžička 4x denne.
Môžete ho využívať aj ako prevencia – 1 čajová lyžička 1x denne po dobu 2 týždňov.


No a ja ho mám rada len tak, zriedený s vodou a pri čítaní Hviezdoslavovej poézie 🙂

Nech sa páči, recept na sirup!


👀Ako vyzerá sirup Hájnikovej ženy po 1️⃣1️⃣ dňoch?👀

Tu je náš update 🔬

⏳Ešte stále je čas si spraviť tento malý zázrak. Iba nazbierate smrekové výhonky, preložíte cukrom a už sa iba kocháte, ako výhonky púštajú šťavu a menia sa na takúto lakocinku👅 Ozaj, a vedeli ste, že rovnakým spôsobom si môžete pripraviť aj napr. púpavový či skorocelový sirup?

Keď idem do prírody okamžite zapínam všetky svoje receptory a chcem vedieť o bylinkách, stromoch, živočíchoch viac. Ako FYTOMAMA som pragmatická, rada trávim čas v prírode s rodinou a užívam dary prírody s láskou a úctou. Pre budúce maminky a dojčiace maminky som vytvorila kompletného bylinkového sprievodcu: eBook Bylinky vhodné pre tehotné a dojčiace ženy