B ako Baza

 

Baza – to je moja oáza, je mojím bylinkovým jing-jangom! Dobro a zlo vo všetkej svojej FytoForme. Kvitne na bielo (jing, svetlo), bobule sú čierne (jang, tma), kvety sú liečivé, bobule vo väčších dávkach môžu byť jedovaté. Svetlo a Tma.

Baza je jednou z mojich najobľúbenejších rastlín, lebo mi pripomína detstvo. Často sme ju chodili zbierať popri koľajniciach a potom v teple malej kuchynky u starej mamy rozvoniaval teplý bazový sirup. Celý rok som si potom popíjala tento elixír a vychutnávala tak zakonzervovaný mesiac MÁJ. Lebo Máj  – to je vôňa pokosenej trávy, dažďa a bazy!

Baza sa radí medzi dávne magické kríky, ktoré plnili ochrannú funkciu pred zlými bytosťami. Tak napríklad múdri Kelti sa k baze správali s úctou. Nelikvidovali ju – ale ani nevysádzali. Verili, že bohovia, ochraňujúci ľudí si sami vyberú miesto, kam ho zasadia. V germánskej mytológii sídlila v kvetoch bazy bohyňa Fryea, ktorá bola ochrankyňou domácnosti.  Prisudzovala sa jej moc ochrániť domácnosť pred zásahmi blesku, sídlili v nech mocní duchovia a dobré víly. Hovorievalo sa : „ Pred harmančekom si kľakni, pred bazou zmäkni“. V minulosti zvykla nevesta dostať k svadbe dve sadenice bazy. Jednu si mala zasadiť pod okno a druhú k stodole. Z bazového dreva sa vyrábali kolísky pre dieťatká vo viere ochrániť ich pred zlými silami, ale aj píšťalky za zvuku ktorých sa mali odplašiť čarodejnice.

Liečivé vlastnosti

Baza je vynikajúcim pomocníkom pri chrípke, nachladnutí, kašli, bakteriálnych infekciách najmä dýchacích ciest a stimuluje imunitný systém. Plody dokážu pomôcť aj pri migréne, akútnom alebo chronickom zápale trojklaného nervu. Okrem toho zlepšuje látkovú výmenu a je výrazným pomocníkom v boji s nadbytočnými kilami.

Baza stimuluje potenie, čím dokáže znižovať teplotu a pomáha nám zbaviť sa usadeného sekrétu v dýchacích cestách, zlepšuje vykašliavanie a uľahčuje dýchanie. Pre tento účel ju môžeme používať vo forme čaju, buď ako samotný, alebo v kombinácii napr. s lipovým kvetom, podbeľom, divozelom, hluchavkou, žihľavou, skorocelom a pod.

Zámena bazy s chabzou (Sambucus ebulus)

Bobule chabze môžu spôsobiť prudkú otravu, hnačky, zvracanie. Hlavným spoznávaním znakom je, že baza je krík, zatiaľ čo chabza je trvalka, ktorá dorastá do výšky 1-2 metre, nemá kôru a kvety sú červenkasto biele a čierne plody sú veľmi horké. Z chabzy je liečivý hlavne koreň, ktorý napr. v liehovom výluhu slúži pri bolestiach pobybových ústrojov a podporuje vzrast vlasov.

Na tomto obrázku dole je chabza.

Sambucus ebulus

Účinné látky v bylinke

Kvety obsahujú silice, slizy, triesloviny, glykozidy (sambunigrin a rutín), organické kyseliny (jablčnú, octovú, valérovú) a vitamín C. Plody obsahujú cukry, kyselinu jablčnú, triesloviny, pektín, v čerstvom stave vitamín C, v šupke a v semenách vitamín A a skupinu vitamínov B – B1, B2, B6, B12, tiež kyselinu panthotenovú.

!!!Upozornenie!!!

Kôra, korene a listy bazy obsahujú toxické alkaloidy a kyanidové glykozidy, ktoré môžu vo väčších dávkach spôsobovať nevoľnosť, zvracanie a hnačku. Tieto časti bazy by sa preto nemali užívať vo väčšom množstve.

Recept na najlepší bazový sirup na svete od mojej starkej Júlie:)

Recept na vynikajúci bazový sirup podľa nášho, rokmi overeného rodinného receptu nájdete v mojom eBooku Jarné bylinky vhodné pre deti, ktorý si môžete stiahnuť zadarmo 🙂
No a ak sa Vám veľmi chce, tak si ho môžete zmiešať so sirupom Hájnikovej ženy (kuk recept) a máte oviežujúcu letnú limonádu, ktorá vás zaručene schladí a navráti do tône lesa!

Bazový sirup

A ešte jeden tip na mňamku najmňakovitejšiu! Vyprážaný bazový kvet v palacinkovom cestíčku. Vyskúšajte, je to vážne návykové a originálne zároveň. A chutí to aj FytoDrobcom. No neskús to!

Vyprážaný bazový kvet v palacinkovom cestíčku


Keď idem do prírody okamžite zapínam všetky svoje receptory a chcem vedieť o bylinkách, stromoch, živočíchoch viac. Ako FYTOMAMA som pragmatická, rada trávim čas v prírode s rodinou a užívam dary prírody s láskou a úctou. Pre budúce maminky a dojčiace maminky som vytvorila kompletného bylinkového sprievodcu: eBook Bylinky vhodné pre tehotné a dojčiace ženy