5 byliniek a krémov, bez ktorých s drobcom radšej necestujem

Tiež sa Vám stane to, že si spokojne odfukujete, totálne spotená a naložená v aute a tešíte sa na to, ako si  na dovolenke oddýchnete? Ha, to určite! A tu prichádza Mr. Život a jeho nevyspytateľnosť.


Čo horšie sa ešte môže stať?
Toto ma napadlo, keď som bola na našej preslávenej dovolenke v Taliansku. Našu jarnú lyžovačku sme kompletne  strávili v nemocnici s rotavírusom. Ešte pred tým, ako som verila, že sa vyliečime „čajíkmi“ a nevedela, že ide o rotavírus som išla  do lekárne. 

Repík lekársky ako nebezpečná droga

Nechcela som veľa – len repíkový čaj. Do obrovskej lekárne som prišla vybavená s latinským názvom a ilustračnou fotografiou repíka. Pani lekárnička si ma premerala skúseným pohľadom rozoznávajúcim všetkých tých, čo si u nej kupujú omamné a psychotropné látky. V očiach sa jej zračili obavy, že jej idem veštiť z ruky alebo začnem tancovať šamanské tance. Nešla som teda do extrémov, a tak som rýchlo zakročila a vypýtala si aspoň kamilku. Teta si viditeľne vydýchla a ponúkla mi granule kamilkového čaju. GRANULE! Ja viem, možno som dinosaurus, ale granule vo svojom živote odmietam konzumovať!

Civilizovaná krajina
Aké z toho plynie ponaučenie? Na dovolenky treba ísť vybavený čajíkmi a rôznymi FytoPomôckami. Aj keď je to, ako ja tvrdím „civilizovaná krajina“. Môj FYTO  kufrík prvej pomoci ostal v zhone doma a muselo sa mu veľmi čkať, keď som ho toľko v Taliansku oplakávala! S našou dcérkou máme v jej dvoch rokoch precestovaných cca 35 tisíc km autom po takmer všetkých krajinách strednej Európy, takže už nie raz mi kufrík spríjemnil a uľahčil život. 

A tu je obsah môjho FYTO kufríka:

1. Kamilkový čaj ( čaj na bruško, hrdlo a imunitu, kúpeľ pri suchej pokožke)

2. Repíkový čaj (zapareniny, bolesť hrdla, afty, bruško, rany)

3. Aloe Vera gél (popáleniny, rany, suchá pokožka, bodnutie hmyzom)

4. Olej zo zeleného čaju ( dezinfekcia proti mykózam, inhalácia pri ťažšom dýchaní)

5. Kokosový olej (pokožka, vlasy, zuby)

Okrem FytoKufríka so sebou do zahraničia nosím aj mini lekárničku, o ktorej píšem aj v článku o našej prvej veľkej chorobe Rotavírus & kapučíno. (bod 2)


Epitaf
Po týchto zážitkoch, sa často úprimne čudujem, že ako ďaleko sme od prírody. Lekárnici nepoznajú základné bylinky,  všetko balíme do plastov. Sme vzdialení od prírody, s tujami a sterilnými trávnikmi pred domom, žijeme v bezpečnej vzdialenosti –  pri lekárňach a parkoch bez hmyzu a včiel. A potom, potom sa čudujeme, že náš domov, naša planéta vyzerá akoby bola nakazená rotavírusom…

Keď idem do prírody okamžite zapínam všetky svoje receptory a chcem vedieť o bylinkách, stromoch, živočíchoch viac. Ako FYTOMAMA som pragmatická, rada trávim čas v prírode s rodinou a užívam dary prírody s láskou a úctou. Pre budúce maminky a dojčiace maminky som vytvorila kompletného bylinkového sprievodcu: eBook Bylinky vhodné pre tehotné a dojčiace ženy