RECEPT: Masť zo smrekovej živice

Keď plače naša duša, sú to slzy, keď plače naše telo – je to krv a keď plače strom, je to živica. Presne preto mám k živici veľkú úctu. Sú to slzy stromu a zaschnuté tvoria jeho chrastu a masť zároveň. Je to prejav toho, že strom je živá duša, cíti, vníma a chce zahojiť svoje rany. Keď si privoniate k živici, cítite príbeh stromu, jeho silu a vôľu žiť. To všetko sa spája vo vôni živice…

Živica zo smreka obyčajného (Picea abies)

Prírodná živica ( nárečovo glinga, priskyrica) je organický produkt rastlín, má hnedastú/žltkastú farbu, je lepkavá tuhá alebo polotuhá a rozpustná v iných organických látkach (okrem vody). Živica je bioaktívna a chráni poranené časti stromu pred infekciami, plesňami, vírusmi či baktériami. Chráni strom pred mrazom a hmuzom, má hojivé a dezinfekčné účinky pre strom, ale aj pre ľudí.
Najznámejšia je živica z ihličnatých stromov, ktorá sa  už v antike používala ako vykurovadlo ako náhrada kadidla. Vydymovanie živice vraj pomáha k nájdeniu vnútorného pokoja a rozjasňuje myseľ. Mne stačí ta vôňa a cítim tieto účinky aj bez vydymovania.

Samčia šiška smreka obyčajného je v malých množstvách jedlá a veľmi chutná.

Smreková živica bola pre našich predkov ľahko dostupnou surovinou a tak slúžila na liečbu vnútorných aj vonkajších ťažkostí. Živica má vynikajúce hojace účinky dezinfikuje, odhlieňuje, posilňuje dýchacie cesty a pľúca.

Živica je pre strom chrastou a masťou zároveň. Zbierame len toľko, koľko sám strom na vrchu kôry „ponúkne“.

ĎAĽŠIE INGREDIENCIE MASTIČKY

Mastička sa ďalej skladá z včelieho vosku, ktorý má blahodárne účinky na ľudskú pokožku (najmä na podráždenú, suchú a popraskanú kožu) , ktorú zjemní, vytvorí  na pokožke jemný film a pôsobí antibakteriálne. Je vhodný aj na liečbu akné.

Treťou prísadou mastičky je panenský olivový olej. O účinkoch olivového oleja vedela už samotná Kleopatra, ktorá si ním pravidelne potierala celé telo. Zloženie mastných kyselín  v ňom je veľmi podobné ľudskému mazu a preto je vhodný pre suchú, pokožku so sklonom k zapáleniu, alergickú, podráždenú, poranenú alebo inak poškodenú. Olivový olej je vhodný aj pre jemnú pokožku najmenších detí.

Táto silná trojkombinácia v mastičke pôsobí protizápalovo, antibakteriálne a fungicídne. Je účinným pomocníkom pri/na:

  • zápaloch dýchacích orgánov 
  • zápaloch kože ( vhodná aj na liečbu psoriázy, mykózy, akné a „kútiky“)
  • liečbu odrenín, popálenín, preležanín
  • regeneráciu pokožky a hojení malých rezných rán
  • ukľudneníe pokožky po bodnutí hmyzom
  • masáže svalov a kĺbov (rema, bolesti chrbta, opuchy)

Mastička sa skladá len z troch ingrediencíí – olivový olej, živica (naľavo) a včelí vosk (napravo).

RECEPT NA PRÍPRAVU ŽIVICOVEJ MASTIČKY

Ingrediencie :
(prispôsobte pomeru nazbieranej živice, ak je viac živice, prispôbím tomu aj pomer ostatných ingrediencií)
– 150 ml panenského olivového oleja
– 40g živice
– 25g včelieho vosku
– sklenené nádoby 

Postup:
1. Zohrejte olivový olej a  za sústavného miešania do neho vložte živicu. Odstavte olej a za stáleho miešania počkajte, kým sa roztopí živica.

2. Živicu spolu s olejom preceďte cez gázu/čistú utierku (pozor na vysokú teplotu) do druhého hrnca.


3. Precedený olej so živicou znova zahrejte, vložte do neho včelí vosk a za sústavného miešania počkajte, kým sa roztopí.


4. Voilá – mastička s tou najkrajšou vôňou na svete je hotová – stačí ju preliať do pripravených nádob a tešiť sa z darov prírody!

Keď idem do prírody okamžite zapínam všetky svoje receptory a chcem vedieť o bylinkách, stromoch, živočíchoch viac. Ako FYTOMAMA som pragmatická, rada trávim čas v prírode s rodinou a užívam dary prírody s láskou a úctou. Pre budúce maminky a dojčiace maminky som vytvorila kompletného bylinkového sprievodcu: eBook Bylinky vhodné pre tehotné a dojčiace ženy