L ako ľubovník

Ako sa blíži jeden z najväčších sviatkov prírody a jej sily – sviatok svätého Jána, začína kvitnúť vo svojej plnej kráse jedna priam magická bylinka, ktorá má výnimočnú silu! Je to  ľubovník bodkovaný (lat. Hypericum perforatum) zvaný aj trezalka, čarovník, krvavník, svätojánska bylina, bylina či krv sv. Jána, svätojánsky zvonček či  koreň matky Božej. Niekde som čítala, že je úzko spojený s ukrižovaním, pretože má 5 lupeňov, ktoré „krvácajú“, rovnako ako 5 stigiem Ježiša Krista po ukrižovaní.

Krv sv. Jána na lúkach


Ľubovník je opradený množstvom povier. Tak napríklad, tým, že obsahuje červené farbivo hypericín sa nazýval skôr tiež „krv sv. Jána“.  Takto sa ľubovník dá spoľahlivo rozoznať. Stačí si v rukách pošúchať žlté lístočky a tie uvoľnia červenú farbu. Táto farba  sa v minulosti používala aj na farbenie plátna a má zrejme hlavný podiel na tom, že bol opradený ľudovými poverami. Mlieko kráv, ktoré spásli väčšie množstvo ľubovníka hypericín zafarbil do ružova, a to v stredoveku bolo vykladané tak, že kravy boli urieknuté. A hopho – už sa išlo poľovať na fešné čarodejnice, ktoré údajne uriekli kravy!

Lieči telo i dušu


Tak ako je moja milovaná alchemilka stelesnením ženskosti, tak je ľubovník stelesnením ženskej  sily, jej bôľov, jaziev na tele i na duši… Všetky tie ženské „bôle“ ľubovník svojou silou zahojí. Ľubovník má pri vnútornom užívaní mierne sedatívne účinky. Podporuje krvný obeh, vylučovanie žlče a pôsobí liečivo pri chorobách tráviacej sústavy (nechutenstvo, choroby pečene a žlčníka), pri nervových poruchách (nespavosť, dráždivosť, nervová vyčerpanosť, migrény, depresie, nočné pomočovanie), pri zápaloch močových ciest a gynekologických problémoch.

 
Hypericum perforatum

4 zásady (ne)užívania ľubovníka.

Pri užívaní ľubovníka som veľmi opatrná. Patrí medzi menej bezpečné rastliny, práve vďaka tomu, že je induktor pečeňových enzýmov CYP450, to znamená, že látky obsiahnuté v ľubovníku podporujú zvýšené vylučovanie pečeňových enzýmov, takže môže dôjsť k nepredvídaným reakciám, ak sa užíva súčasne s niektorými bežnými liekmi. Určite by som ho neodporučila deťom, tehotným ženám, tým, ktoré sa pokúšajú počať, dojčia, alebo užívajú antikoncepciu (znižuje účinky antikoncepcie).

  1. ĽUBOVNÍK SA NESMIE KOMBINOVAŤ S ANTIDEPRESÍVAMI.
  2. ZNIŽUJE ÚČINOK NIEKTORÝCH ANTIBIOTÍK.
  3. NESMIE SA UŽÍVAŤ PRED OPAĽOVANÍM – HROZÍ ŤAŽKÉ SPÁLENIE POKOŽKY.
  4. ĽUBOVNÍK BY SA VNÚTORNE NEMAL UŽÍVAŤ DLHODOBO.


Užívanie 

  • Pri miernej až stredne ťažkej depresii: 300 mg 3x denne s jedlom
  • Na úzkosť: 900 mg ľubovníka 2x denne niekoľko týždňov
  • Pri menopauze: 300 mg raz denne počas 12 týždňov
  • Na hojenie rán: svätojánsky olej naniesť na postihnutú pokožku 3x denne počas 16 dní.

Ja používam ľubovník ako prímes čaju na upokojenie, takže si každý rok nasuším zopár kvietkov. Rozhodne dodržiavajte zásady zberu a sušenia ( nájdete aj v tomto eBooku, ktorý si môžete stiahnuť zadarmo tutoka) a nesušte ľubovník na slnku. Správne usušená bylina si uchová pôvodnú farbu a má trpko horkastú chuť.  Úplne najviac ho však využívam na výrobu Svätojánskeho oleja.

Svätojánsky olej

Tento malý zázrak má čistiace, antiseptické a protizápalové účinky. Obsahuje vitamíny A, C, E, hypericín, omega mastné kyseliny, triesloviny, flavonoidy, živicu, sacharidy, minerálne látky.

Pripravíte si ho jednoducho. Nazbierajte (ideálne na Svätého Jána )  žlté lupienky ľubovníka. Ideálne je, keď sú lupienky ešte v púčiku a trocha vykvitnuté. Olej používam na popáleniny ( aj po slniečku), ošetrenie opuchov a svalových bolestí, pomliaždenín, drobných rán a ekzému. Je dobrý aj na hemoroidy.  Ako tehotná som si ním masírovala boľavé kríže. Niekde som sa dočítala, že je dobrý aj na hojenie hrádze. Zjemňuje popôrodné jazvy a strie.

Potom, čo nazbierané kvietky natlačíte do fľaše alebo pohára a zaleje kvalitným olivovým, slnečnicový alebo repkovým olejom. Necháte odstáť na slnečnom mieste, občas pretrasiete a po 6 týždňoch máte nádherný, do rubínovo červena sfarbený olej s príjemnou ľubovníkovou arómou. Takto vyrobený olej nezabudnite zliať do tmavej sklenej fľaše.  Ja si vždy prirpavím niekoľko fľaštičiek, je to úžasný a originálny darček 🙂

Svätojánsky olej z ľubovníka bodkovaného



Keď idem do prírody okamžite zapínam všetky svoje receptory a chcem vedieť o bylinkách, stromoch, živočíchoch viac. Ako FYTOMAMA som pragmatická, rada trávim čas v prírode s rodinou a užívam dary prírody s láskou a úctou. Pre budúce maminky a dojčiace maminky som vytvorila kompletného bylinkového sprievodcu: eBook Bylinky vhodné pre tehotné a dojčiace ženy